Dikkat Çekici Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Dikkat Çekici Bir Ürün Fotoğrafı Çekmeniz İçin Bazı Öneriler

Ya kendi web siteniz üzerinden satışa sunacağınız ürünleri öne çıkarmak için ya da ister e ticaret yaptığınız veya yalnızca işletmenizi tanıtmak için kullandığınız bir web sitesi için yaptığınız işin kalitesini gösterecek en önemli faktör ürün fotoğrafı çekimidir. Ürün fotoğrafı çekimini prosfesyonel bir fotoğrafçı ile anlaşarak yaptırabileceğiniz gibi kendinizde yapabilirsiniz. Her iki durumda da çekimin nasıl yapılması gerektiğini bilmenizi tavsiye ederiz. Bu amaçla sizlere bu konuda birkaç tüyo vermek istedik. Bu ipuçlarına dikkat ederek daha iyi ve satışlarınızı arttıracak ürün fotoğrafları elde edebilirsiniz.

Bir musibet bin nasihatten iyidir derler bizde burdan yola çıkarak bir ürünün kaliteli çekilmiş bir fotoğrafı ürünü binlerce kelime ile anlatmaya çalışmaktan iyidir diyoruz. Herkes bir fotoğraf makinesi alarak bir tuşla ürünleri fotoğraflayabilir evet, ancak internette satış yapabilmek artık zordur çünkü rakipler çok fazladır ve bu nedenle sizi rakiplerinizden ayıracak kaliteli ve ustaca çekimlere ihtiyacınız vardır. Böylece müşterilerinizi rakiplerinize kaptırmaz, satışı siz yaparsınız.

Siz, kendi internet alışverişlerindeki davranışlarınızı düşünürseniz görsellere ne kadar dikkat ettiğinizi fark edeceksinizdir. Bir ürün satın almak istediğinizde düşük çözünürlüklü, kalitesiz fotoğrafları olan mağazayı değil, kaliteli çekimler, doğru açılar ve yüksek çözünürlüklü görseller kullanan mağazayı seçersiniz. Öyle değil mi? 

Ürün fotoğrafı, web sitenize gelen ziyaretçinin sizlerle etkileşimlerini ve siteden yapacağı işlemin nasıl olacağı hakkında ilk izlenimdir. Önemini yeterince vurguladığımızı varsayarak kısaca nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinelim.

Dikkat çekici bir ürün fotoğrafı nasıl çekilir?

Kaliteli ürün fotoğrafı çekimi için bunlara dikkat edin.

  1. Fotoğraf makinesi, tripot, arka plan vs gibi birçok ekipman ihtiyacı olacaktır. İşletmeniz için en doğru ekipmanları seçin, bu konudaki yatırımınıza dikkat edin.
  2. Çok fotoğraf karesi çekin. Fazlaca yapacağınız çekimler doğru açıyı bulmanızda size yardımcı olacaktır.
  3. Detayları atlamayın, detaylara önem verin, odak noktası olarak kullanın.
  4. Arka plan seçiminiz ürününüzün önüne geçmesin.
  5. Doğru ışığı yakalamak fotoğraf çekiminde en önemli faktörlerdendir. Bunun için yapay ışıklar kullanabilir, ışık kutularından faydalabilirsiniz.
  6. Çektiğiniz fotoğrafları düzenleyeceğiniz programlar bulun ve iyi kullanmayı öğrenin. 
  7. Fotoğraf makinesinin tüm özelliklerine hakim olun.